Zalety kajaków składanych

Historia współczesnego kajaka składanego sięga 5 tysięcy lat wstecz. Istniały wtedy dwa różniące się pewnymi szczegółami konstrukcyjnymi typy kajaków, które  używane były przez plemiona Eskimosów: kajak z okolic Grenlandii oraz kajak Aleutów. Jako materiałów do ich budowy używano kości zwierząt a poszycie stanowiły skóry fok. Dzisiaj dawne elementy zastąpiły nowoczesne, odporne na uszkodzenia mechaniczne, chemiczne oraz starzenie materiały, takie jak: lekkie stopy aluminium, stal nierdzewna oraz polimerowe powłoki.

Zalety nowoczesnych kajaków składanych:

  1. Główna zaleta nowoczesnych kajaków składanych to mobilność. Złożony kajak mieści się w jednym plecaku (np. ALU-2) lub dwóch torbach (np. Walkure-3), dlatego nasz kajak możemy zabrać ze sobą niemal w każdy zakątek świata. O tym gdzie zacznie się nasza kajakowa przygoda decyduje tylko nasza wyobraźnia oraz doświadczenie.
  2. Szkielet na którym się opiera powłoka został wykonany w nowoczesnym procesie technologicznym z wysokiej jakości, lekkich materiałów, dzięki czemu jest niezawodny i trwały. Bez problemu posłuży nam 20 i więcej lat a przy właściwym używaniu i odpowiednich, minimalnych zabiegach pielęgnacyjnych, jego żywotność jest prawie nieograniczona.
  3. Powłoka kajaka została wykonana w całości ze specjalnego, materiału typu PVC o wzmocnionej odporności mechanicznej. Powłoka taka nie nasiąka wodą, dlatego po zakończeniu pływania wystarczy ją tylko przetrzeć do sucha.
  4. Kajak składany pod względem szybkości oraz innych właściwości nautycznych i komfortu nie ustępuje kajakom z tworzyw sztucznych (żywic, polietylenu) a często je pod różnymi względami przewyższa. Wygodne siedzenia, oraz fartuchy i pokrywy na luki bagażowe oraz kokpity sprawią, że Twoja podróż kajakiem będzie komfortowa i bezpieczna.
  5. Kajaki składane zapewniają bardzo dużą przestrzeń dla kajakarzy oraz bagażu. Dlatego właśnie są często wybierane na długie ekspedycje oraz przez rodziny z dziećmi i psami. 
  6. W kajaku składanym może być zainstalowany zestaw żaglowy o powierzchni żagla od 3 do 5 metrów kwadratowych, co znacznie rozszerza możliwości kajaka.
  7. Po nabraniu wprawy kajak można złożyć i rozłożyć w czasie ok 25-30 minut.
  8. Ewentualne uszkodzenia kajaka składanego są zazwyczaj łatwe w naprawie podczas spływu albo w domu. Do prostych napraw powłoki w czasie spływu wystarcz nam wzmocniona, wodoodporna taśma klejąca. Po uszkodzeniu powłoki kajak składany zdolny jest przez dłuższy czas do utrzymywania się na powierzchni wody. Z lekko przeciekającym kajakiem możemy dokończyć spływ,  w przypadku pontonów nie jest to możliwe.
  9. Spód kajaków NERIS w najbardziej narażonych na uszkodzenia mechaniczne miejscach, tam gdzie powłoka przylega bezpośrednio do szkieletu został dodatkowo zabezpieczony tzw. tramami.
  10. Ze względu na bardzo dużą mobilność, trwałość, właściwości nautyczne, przestrzeń bagażową  oraz komfort używania jaki zapewniają, kajaki składane są bardzo często wybierane przez doświadczonych kajakarzy na całym świecie.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

 
 
 

3  +  5  =  

Serwis kajakiskladane.pl wykorzystuje do prawidłowego działania pliki cookies. Klikając w przycisk "akceptuję" obok wyrażasz zgodę na ustawienia swojej przeglądarki w tym zakresie.
Produkt dodany
Ten produkt jest obserwowany!