Na tej stronie znajdziesz odpowiedzi na pytania dotyczące korzystania z kajaków składanych.

Jak jest z tą odpornością kajaków składanych?

Wielu kajakarzy nawet z długim stażem może zdziwić, fakt że współczesne kajaki składane są odporniejsze nawet od często spotykanych kajaków laminatowych. Kiedyś tak jednak tak nie było. Dzisiaj biorąc pod uwagę olbrzymi postęp technologiczny w kwestii materiałów sytuacja się zmieniła na korzyść kajaków składanych. Kajak składany jest konstrukcją elastyczną co dodatkowo chroni go przed uszkodzeniem podczas spotkania z przeszkodą.

Jakie miejsce jest najlepsze do składania kajaka?

Teren powinien być w miarę płaski. Bez przeszkód w postaci nierówności terenu, krzaków itp. Powinniśmy mieć wystarczającą ilość miejsca wokół siebie i kajaka. Najlepiej żeby miejsce było nienasłonecznione. Składanie kajaka w upał wydłuży się dwukrotnie a   trzykrotnie męczące bardziej męczące. Jeśli chodzi o podłoże, to pamiętajmy o tym aby unikać piasku. Wszelkie plaże, choć to urocze miejsca nie są polecane przy składaniu kajaka. Po pierwsze dlatego, że piasek ma tendencje do przyczepiania się do elementów kajaka. Po drugie dlatego, że przy składaniu łatwo jest zgubić bezpowrotnie drobniejsze elementy. Dlatego najlepiej jest rozkładać kajak na trawie.

Czy podane maksymalne obciążenie oznacza, że po jego przekroczeniu kajak zatonie?

Nie. Jednak przekroczenie podanej przez producenta granicy spowoduje zbyt duże znużenie, co wpłnie na pogorszenie warunków nautycznych kajaka oraz może stwarzać warunki niebezpieczne dla załogi.

Jak przechowywać kajak i jak dbać o kajak po zakończeniu pływania?

Przechowywanie i konserwacja kajaków składanych NERIS jest bardzo łatwa. Przed spakowaniem należy wymyć kajak (można do tego celu użyć mydła) oraz wytrzeć do sucha szmatką. Nie ma konieczności wielogodzinnego suszenia kajaka. Po zakończeniu sezonu użytkowania należy dokonać przeglądu wszystkich elementów.Kajak należy przechowywać w miejscach suchych i z dala od urządzeń grzejnych w miejscach, nie narażonych na działanie promieni słonecznych, chemikalii, rozpuszczalników, tłuszczy itp.

Powłoka na szkielet mojego kajaka wchodzi bardzo ciasno, czy to normalne?

Powłoka szczególnie nowego kajaka będzie faktycznie wchodziła bardzo ciasno. Jest to normalne. Po kilku złożeniach powłoka odpowiednio się ułoży i  nie będzie z tym problemu. Ważne jest aby w czasie naciskania w dół obu drabinek do momentu ich złożenia, robić to pulsacyjnie – „pompować”, wtedy powłoka będzie lepiej wchodziła na szkielet.

Nie mogę założyć falochronu z jednej strony.

Błąd popełniany przeważnie przez początkujących. Jeśli nie możesz załóżyć z jednej strony wsuwanych listew falochronu – masz za mało powłoki z jednej strony kajaka – oznacza to że nierówno zostały przy składaniu włożone części rufowa lub dziobowa. Siłowe próby zakładania listew falochronu grożą uszkodzeniem szkieletu lub powłoki. Dlatego należy ponownie te części włożyć w powłokę tym razem prawidłowo, tak aby powłoki było równo z każdej strony tych części.

Mój pokład wchodzi bardzo ciasno, nie mogę go założyć (wersja ekspedycyjna).

Pokład wchodzi ciasno w kajakach dlatego ważny jest sposób jego zakładania. Po pierwsze pamiętajmy aby zakładać go nie od strony dziobu ale najpierw od strony rufy. Przechodząc stopniowo w kierunku dziobu naciągamy pokład. Nakrętki jeśli zachodzi taka potrzeba należy odkręcać (wtedy łatwiej śruby wejdą w otwory pokładu) a po założeniu części pokładu nakręcać je z powrotem.

W miejscu szwu łączącego dno z pokładem kajaka pojawiają się krople wody.

Łączący dno i pokład szef powinien być ułożony nad górną rurką szkieletu. Należy o tym pamiętać i odpowiednio ułożyć przy składaniu. Jest to pokazane na filmie montażu kajaka NERIS, model ALU-2 czas 11:00. W przypadku nieułożenia szwu mogą pojawiać się przecieki. Pamiętajmy jednak o tym, że kajak to łódka, która w czasie pływania zawsze zgromadzi na dnie trochę wody, chociażby z wioseł. Dlatego dobrze jest mieć przy sobie zawsze szmatkę, którą możemy w razie czego osuszyć wnętrze kajaka jeśli zajdzie taka potrzeba.

Dlaczego mój kajak skręca ciągle w jedną stronę?

Kajaki NERIS bardzo dobrze zachowują kierunek i mają bardzo dobre właściwości nautyczne. Jeśli zauważuyliśmy, że nasz kajak skręca w jedną stronę winne może być niewłaściwe ułożenie siedziska. Podczas jego zakładania uważajmy ana to by siedzenie było na środku kajaka. Kolejną przyczyną może być również źle ułożony bagaż w kajaku (czytaj niżej).

Jak prawidłowo ułożyć bagaż w kajaku?

Należy starać się aby bagaż był rozmieszczony możliwie równomiernie. Część bagażu w części dziobowej a część w rufie. Równomierne ułożenie bagażu w kajaku pozwoli zachować jego dobre właściwości nautyczne.

Na co mam zwracać uwagę podczas pływania?

Podczas pływania kajakiem składanym należy szczególnie bacznie zwracać uwagę na wszelkie przeszkody typu: skały, zwalone pnie drzew, itp. I chociaż powłoka kajaków składanych NERIS, jest odporna na uszkodzenia to należy starać się takie przeszkody omijać. Powinno się również unikać nadmiernego tarcia o dno przy odbijaniu i dobijaniu do brzegu. Pływanie na dużych akwenach przy wietrze o sile przekraczającej 4-5 w skali Beauforta nie jest wskazane. Podczas przenosek oraz wyciągania kajak na wysokie brzegi należy opróżnić wnętrza z ciężkich bagaży, aby kajak się nie złamał pod ich ciężarem.

Jak mogę sam naprawić powłokę w warunkach polowych?

Miejsce uszkodzenia powłoki należy wytrzeć do sucha i usunąć zanieczyszczenia z powierzchni materiału również wokół uszkodzenia. Następnie zmatowić to miejsce papierem ściernym, tzw. zerówką. . Przygotować łatkę (wyciąć, zmatowić papierem ściernym). Łatka powinna być większa od rozdarcia powłoki z każdej strony o 2 cm. Obie powierzchnie posmarować klejem dołączonym do zestawu naprawczego. Poczekać 2 minuty. W tym czasie klej stanie się lepki ale nie wyschnie. Nałożyć łatkę na uszkodzone miejsce. Wygładzić ręką. Przez 10 minut dociskać łatkę. Po 10 minutach sprawdzić miejsce klejenia. Jeżeli łatka się odrywa powtórzyć czynności. Jeżeli trzyma się pewnie można kontynuować podróż.

Serwis kajakiskladane.pl wykorzystuje do prawidłowego działania pliki cookies. Klikając w przycisk "akceptuję" obok wyrażasz zgodę na ustawienia swojej przeglądarki w tym zakresie.
Produkt dodany
Ten produkt jest obserwowany!